Jak wydoić ziarenko ryżu?

Jak wydoić ziarenko ryżu?

Piję mleko od zawsze, odkąd pamiętam. Gdy miałam 10 lat, mama kupowała je bezpośrednio u sąsiadującego z nami rolnika. Szłam o określonej porze po wielki litrowy słoik z kalkomanią w kształcie wielkiego motyla naklejoną na szkle, byśmy wiedzieli, że to nasz słoik i nasze mleko. Nikt takiej nie miał, bo kalkomania była z paczki od ciotki z Ameryki. I ja z tym słoikiem ciepłego, prosto od krowy mleka, wracałam do domu popijając je z gwinta. Potem mama już wiedziała, że trzeba kupować dwa litry…

Piłam też kawę zbożową z mlekiem w szkole i piłam kakao na tłustym mleku, na którym odkładał się kożuch. Babcia moja zawsze wspominała, że piersią to długo nie karmiła, brała mleko od krowy, a mój tatuś rósł jak na drożdżach. A teraz nagle wszystkie ekoportale wywalają na pierwsze strony fejsa informacje, jakie to mleko jest ble… I że żaden ssak nie poi mlekiem swoich dorosłych dzieci. W duszy to mam, bo żaden inny ssak nie mieszka też w betonowych domach i nie zapitala do roboty. Pojazdem zmechanizowanym do tego.

Nie wyobrażam sobie życia bez mleka, porannej kawy bez mleka, wypadu na miasto bez latte w kawiarni. Nie mam alergii, nie jestem wrażliwa na laktozę, nie mam pierdolca na punkcie żywienia się jedynie warzywami i owocami. Nie mam żadnego defektu, który dyskwalifikuje używanie mleka w mojej diecie. Co więcej, mogę w każdej chwili zamówić w okolicznej mleczarni mleko nieUHT i niepasteryzowane, więc nikt mi nie powie, że piję takie bez składników odżywczych. Nie zjem owsianki przygotowanej na wodzie, nie wyobrażam sobie budyniu na jakimś preparacie z soi, a ryż z jabłkami i cynamonem bez mleka smakowałby tak samo, jak bułka do hamburgera z Biedronki. A przy karmieniu piersią bolączką była dla mnie konieczność odstawienia nabiału, bo jak tylko dziecko walnęło rzadką kupę, to zewsząd słyszałam, że to skaza i że szkodzi, że nie wolno.

Co za lobby się rozrosło? Promujące soję? Udające, że biały nalot z ryżu lub migdałów to jest MLEKO? Odwalcie się od mleka!


112 thoughts on “Jak wydoić ziarenko ryżu?”