Jest taki serial BBC

Jest taki serial BBC

Nie jest to żadne dzieło, nic super, hiper, co zapiera dech w piersiach. Ot, serial o położnych, które w latach 50-tych opiekowały się kobietami ciężarnymi i w połogu w biednej dzielnicy Londynu. Najpierw przeczytałam książkę „Zawołajcie położną”, Jennifer Worth, w której aż się czuło smród podwórek i ugryzienia pluskiew, potem dowiedziałam się, że jest serial.

I tak sobie oglądam ten serial, który powstał na bazie wspomnień położonej i chociaż wiem, że film to film, to jednak jest tutaj wiele ciekawych faktów. Na początku się nawet zdziwiłam, że siostry zakonne są w sumie sympatyczne, tolerancyjne, lubią ciasteczka i nie biją sierot, ale potem sobie przypomniałam, że to kościół anglikański, więc czemu nie? Są też wątki, które znamy z historii, na przykład dotyczące dzieci, które rodziły się bez wykształconych kończyn, bo ich mamy brały w ciąży talidomid. Dlatego czasami warto go sobie obejrzeć.

A już na pewno powinny go obejrzeć osoby, które:

 1. są zwolennikami całkowitego zakazu aborcji, żeby sobie zobaczyły, że zdesperowana kobieta, która naprawdę nie chce lub nie może urodzić dziecka, usunie je nawet za pomocą whiskey (doustnie) i wieszaka do ubrań (dowcipnie) i jakie są tego skutki,
 2. nie szczepią dzieci. Żeby sobie zobaczyły, jak często lekarze w latach 50-tych borykali się z chorymi na polio, błonicę i inne choroby, które zbierały żniwa w czasach, gdy szczepienia dzieci nie były powszechne. Bo cytując pewną kampanię społeczną, chyba z USA: „Pamiętasz, jak w dzieciństwie chorowałeś na polio? Nie, bo Cię kurwa rodzice zaszczepili”. To może czas sobie wyobrazić smród plwociny chorego na dyfteryt.

 


54 thoughts on “Jest taki serial BBC”

  1. Matka Sanepid na początku był zaiste zajebisty, ale nie oglądam jakoś właśnie od śmierci jednej z sióstr i ślubu jednego z doktorów, że tak powiem.

   Ale to, co napisałaś na koniec postu jest naprawdę bardzo ważne i dobrze by było, żeby wszystkie baby to udostępniały!

 1. Ja się boję, wszyscy piszą, że na tym się płacze.
  Z seriali BBC prowadzą u mnie Muszkieterowie. Nie płacze się (prawie) i jest na co popatrzeć (d’Artagnan, mrrrrr)

 2. Być przeciw pis i 500+ i pobierać zagraniczny socjal na dzieciaki. Nie mieć wśród bliskich dziecka z nop i być tubą sponsorowanych mediów. Hipokryzja, ignorancja, głupota czy niewiedza – nie wiem, co kierowało MS przy tym wpisie. Już od dłuższego czasu widzę, że różnimy się światopoglądem, ale właśnie to był mój ostatni raz na tym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zaloguj się przez Facebook

Powiadom mnie o odpowiedziach na mój komentarz