Jak śledzić dziecko? Recenzja smartwatcha Q50

Dzisiaj krótka recenzja na prośbę milionów czytelników. Tani smartwatch, który ma funkcję GPS, krokomierza, monitora snu, dzwonienia, odbierania wiadomości tekstowych i wysyłania wiadomości głosowych. Mamy go od 2 tygodni, nie wiemy więc, jak długo podziała. Dzieci Zaradnej Mamy mają jednak takie od 2 lat, więc jest nadzieja.

smartwatch dla dzieci

Kiedyś dostałam propozycję reklamowania zegarka dla dziecka… i odmówiłam, bo miał GPS. Uważałam, że śledzenie dziecka nie jest czymś, czego mi w życiu trzeba. Nadal uważam, że funkcja ta jest zbędna, ale za to fakt, że mogę w każdej chwili zadzwonić do młodej, jest ważny. Zwłaszcza latem, gdy dziewczyny biegają samopas po okolicy, a nie noszą ze sobą wtedy telefonu. Zdarzyło mi się już szukać ich po wsi. Nie, żebym za nimi tęskniła i koniecznie chciała je ściągnąć do domu, ale robiło się ciemno albo jechałyśmy do lekarza i ich obecność zaczynała być konieczna.

smartwatch dla dzieci

Co więc sprawiło, że ostatecznie sama wywaliłam na niego kasę?

To, że zegarek dziecko ma zawsze ze sobą i może szybko do mnie przedzwonić, a jednocześnie nie ma w nim You Tube, gier, WhatsAPp i innych aplikacji, które CP non stop instaluje, dezinstaluje, zapycha nimi pamięć telefonu etc. Mogę jej wysłać wiadomość dzięki aplikacji w moim telefonie, a ona może oddzwonić do mnie, naciskając jeden przycisk.

smartwatch dla dzieci

Zegarek kosztował z przesyłką niecałe 80 zł. Na Aliexpress można go kupić za ok. 60, ale zależało mi na szybkiej realizacji. Poza tym sprzedawca na Allegro przesyła także kartę gwarancyjną, więc w razie problemów z zegarkiem jest kogo dręczyć.

smartwatch dla dzieci
Smartwatch dostępny był w trzech wersjach kolorystycznych: zielonej, niebieskiej i różowej. CP wybrała niebieski. Dotarł po 2 dniach roboczych zapakowany w bardzo estetyczne opakowanie, miał w komplecie kabelek do ładowania, mały śrubokręt oraz instrukcję obsługi po angielsku. Aby go uruchomić, trzeba go naładować, a następnie włożyć kartę SIM. CP miała już telefon, więc po prostu wyjęłam jej kartę i włożyłam do zegarka. Nie stanowi to żadnego problemu, miejsce na kartę ukryte jest pod wyjmowaną baterią. Zegar i data sama się ustawią. Karta powinna jednak pozwalać na odbieranie i wysyłanie wiadomości oraz wysyłanie danych. Dobrze więc jest mieć jakiś abonament na nią. W Play akurat taka dodatkowa karta dla drugiej osoby to koszt 10 zł/mies.

smartwatch dla dzieci
Następnie z pudełka należy odczytać kod QR i automatycznie zacznie się ściągać aplikacja SeTracker2 do obsługi zegarka, a potem odczytać kod QR z samego zegarka. Apka jest prosta: trzeba wpisać dane rodzica oraz dziecka, można uzupełnić książkę telefoniczną o numery, na które dziecko może dzwonić i z których można dzwonić do dziecka.

smartwatch dla dzieci

Pod opcją “SOS” można zapisać 3 numery telefonów. Jeśli osoba zapisana pod “1” nie odbiera, telefon dzwoni automatycznie pod “2”, a potem pod “3”, aż wreszcie z kimś się połączy. Przycisk SOS trzeba przytrzymać ponad 5 sekund, żeby zegarek wybrał numer. Pod inne numery dzwoni się inną opcją – wchodząc do książki telefonicznej i wybierając odpowiedni wiersz tekstu z imieniem/nazwiskiem.

smartwatch dla dzieci
Można też z pozycji apki sprawdzić, gdzie akurat przebywa dziecko oraz włączyć/wyłączyć funkcje monitora snu czy liczenia kroków. Polecam wyłączyć, bo bardzo zżera baterie. Bez tej funkcji zegarek można ładować co 3 dni.

smartwatch dla dzieci

Dodatkową funkcją jest wiadomość, jeśli zegarek zostanie ściągnięty albo gdy rozładowuje się bateria, co uważam za świetne rozwiązanie, bo ja tego pilnuję, a CP nie…. Jest też przydatna funkcja szukania zegarka. Dzwoni skurczysyn tak długo, aż się go znajdzie i naciśnie przycisk.

Warto jednak dodać, że nie da się wysłać do dziecka tradycyjnego sms’a. Aby przesłać wiadomość tekstową, trzeba to zrobić z poziomu aplikacji. Wiadomość może mieć 30 liter. To wystarcza, by napisać: “Jadę po was” albo “Czy dziadek już dojechał?” tudzież “Wyłączcie już bajki!”.

smartwatch dla dzieci
Podobno jest też funkcja podsłuchu, czyli wysyłamy wiadomość, zegarek łączy się z naszą komórką i dziecko nawet nie wie, że słyszymy, co robi… dla mnie rzecz kompletnie zbędna.

Kupno zegarka, z którego dziecko może zadzwonić, polecam wszystkim tym, których dziecko posiada telefon komórkowy. Córka Pierwsza telefon ma, ale okazało się, że zegarek jest o wiele lepszym pomysłem. Bo mnie szlag trafiał, że moja córka nie odbiera telefonu, nie odbiera smsów, bo telefon wyciszyła i wrzuciła do plecaka. Wiem, że jest w szkole, ale czasami mam jej coś do przekazania i jak nie przekażę, to ona się będzie denerwować. Bo główną funkcją mojego dziecka jest martwienie się.

71 odpowiedzi na “Jak śledzić dziecko? Recenzja smartwatcha Q50”

  1. Matka Sanepid – dobre ! 🙂
    Wszysktie funkcje zegarka generalnie są super opisane, na pewno przydadzą się innym rodzicom. Jeśli chodzi o GPS, to dla jednego rodzica będzie to zbędne, a dla drugiego to będzie czynnik decydujący o zakupie. Rozumiem, że dziecko mimo wszystko powinno mieć jakąś swoją prywatność, natomiast rozumiem też rodziców chcących podejrzeć lokalizacje swojego dziecka. Jedna z klientek tłumaczyła zakup tym, że jest samotną matką i musi pracować do godziny 18, a jej córka, która wiadomo, że wraca do domu wcześniej, nie zawsze słucha się tak jak powinna. Wychodząc np. na dwór z psem okazywało się, że idzie w okolice pobliskiego lasu, rozmawia z nieznajomymi.. Wiadomo, że nie ma co popadać w paranoje, ale nigdy nie wiadomo 🙂
    Problemy z GPS i akumulatorem bardzo często występują w tańszych modelach. W tym modelu baterii na pewno nie zabraknie, a GPS równie dobrze śmiga: nie spamujemy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *