Tanie loty – jak szukać? Mój sposób na podróżowanie

Nie chce mi się prowadzić blogaska, brakuje mi energii, pomysłów i  dzieci nawet są tak fajne, że nie ma o czym pisać. Ale wysyłacie do mnie czasami wiadomości prywatne i w nich pojawia się regularnie to samo pytanie:

Hej matka, jak znajdujesz tanie loty?

Nie da się ukryć, że nie jestem jakąś specjalistką, nie podróżuję tyle, ile bym chciała (czyli ciągle), ale w tym roku udało mi się upolować Split za 160 zł, w zeszłym Walencję za 118 zł czy Londyn za 78 zł – to bilety w dwie strony, z bagażem podręcznym.

„Upolować” to dobre słowo, bo jeśli myślicie, że w czerwcu usiądziecie i kupicie tani lot na lipiec czy sierpień do Grecji, Chorwacji albo do Hiszpanii, to niestety będzie to trudne. Lub kompletnie niemożliwe. Te najtańsze są poza sezonem i kupuje się je z wyprzedzeniem, czasami kilkumiesięcznym. Np. bilety do Londynu na grudzień – we wrześniu, do Splitu na październik – w listopadzie poprzedniego roku, a na Sycylię w listopadzie – w Sylwestra. Lipcowy na Korfu z Gdańska dla czteroosobowej rodziny z dwiema walizkami w lutym tego samego roku kosztuje 3500 zł. Czyli tanio nie jest. 

Ale do rzeczy: mam odruch szukania lotów. Budzę się rano i zerkam, po ile stoi Bari z Warszawy w marcu 2024 albo czy da sie na ferie 2024 zabrać dzieci na 5 dni na Maderę. Tak dla przyjemności. Inni w tym czasie pewnie palą papierosa.

Ostatnio leciałam do Bari - bilet w obie strony kosztował 238 zł.

Włochy, Apulia, Monopoli

Aplikacji i stron do szukania lotów jest bardzo dużo.

Posługuję się między innymi: azair.eu, mam też eSky, jednak moją ulubioną jest SkyScanner. Dla mnie jest on najbardziej przejrzysty, zarówno w wersji na telefon, jak i na komputerze. Moją ulubioną opcją jest szukanie lotów na cały świat z Gdańska lub z Warszawy.

Tanie loty - wybór kierunków

Tanie loty – wybór kierunków

 

Przeglądam poszczególne kraje, wybieram jeden, np. Włochy i sprawdzam, dokąd oraz za ile mogę polecieć, wybieram kierunek i wyszukuję lotów bezpośrednich.

Tanie loty z Gdańska do Włoch

Tanie loty z Gdańska do Włoch

 

Tanie loty - aplikacja SkyScanner

Tanie loty – aplikacja SkyScanner

 

Na końcu zerkam, które linie lotnicze obsługują dany lot i… nie kupuję u pośrednika, ale bezpośrednio w aplikacji linii lotniczych.

Tanie loty - aplikacja SkyScanner

Tanie loty – aplikacja SkyScanner

 

Tam można sprawdzić, czy informacje ze Skyscanner zgadzają się z cenami lotów w aplikacji (zdarza się, że nie do końca) i kupić lot. I to tak naprawdę jest wszystko. 

Tanie loty - aplikacja Ryanair

Tanie loty – aplikacja Ryanair

 

Tanie loty - aplikacja Ryanair

Tanie loty – aplikacja Ryanair

Można także wertować konkretne aplikacje przewoźnika, ale zdarza się tak, że kupienie biletu u jednego “tam” i u drugiego “z powrotem” wychodzi taniej, niż oba loty u jednego. 

Jeśli zamierzacie podróżować częściej liniami Wizzair, fajna jest też opcja Discount Club.

W listopadzie 2022 wykupiłam pakiet za 29 e dla dwóch osób. Zwrócił mi się już przy kupowaniu lotów do Chorwacji, a teraz każdy lot mam o 40 zł taniej i to nie tylko w roku 2023, ale także na bilety, które do listopada 2023 kupię na rok 2024. Mogę je kupić dla siebie + dla drugiej osoby, np. siostry, mamy, córki. W ten sposób za 6 lotów w tym roku zapłaciłam łącznie niecałe 1600 zł. 

Z tego co widzę, wynika, że Wizzair jest tańszy niż Ryanair, za to częściej przesuwa loty i je anuluje. Trzeba też uważać podczas pakowania darmowego bagażu podręcznego: nie przesadzać z wypychaniem plecaka, nie zabierać ze sobą sztywnej walizki z kółkami, która może nie zmieścić się w mierniku linii lotniczych na lotnisku. 

Madera - tam wrócę.

Madera – tam wrócę.

Czy wszystko jasne? Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, dawajcie znać. A jeśli wpis Ci się spodobał, uważasz, że jest przydatny, udostępnij go znajomym. Możesz także postawić mi wirtualną kawę, za którą z góry bardzo dziękuję. 

 

5 odpowiedzi na “Tanie loty – jak szukać? Mój sposób na podróżowanie”

 1. Justyna pisze:

  Dzięki za ten wpis, właśnie w tym roku chciałabym spróbować pierwszy raz takiego sposobu podróżowania. a może napiszesz jeszcze coś o szukaniu noclegów? co polecasz? booking? na co uważać?

  • Matka Sanepid pisze:

   A, to może zrobię drugi wpis, ale w sumie nie jest to skomplikowany proces: szukam na Booking albo na AirBnb. Booking bardziej jak chcę hotel, ale AirBnB, jeśli chcę mieszkać u kogoś lub gdy szukam całego mieszkania.

 2. […] moim wpisem o tanich lotach pojawiło się pytanie o tanie noclegi. Ostatnio znalazłam między innymi nocleg w Kutaisi za 140 […]

 3. Imou pisze:

  Fajny pomysł. Gdzie można polecieć najtaniej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *