Tanie noclegi – jak szukać hotelu w innym kraju?

Pod moim wpisem o tanich lotach pojawiło się pytanie o tanie noclegi. Ostatnio znalazłam między innymi nocleg w Kutaisi za 140 zł/2 osoby/2 noce, a w Rydze, w sierpniu, będę spać w hotelu 3* w centrum miasta i za 2 noclegi dla 2 osób ze śniadaniami zapłaciłam 420 zł.

Tak naprawdę nie jest to żadna wiedza tajemna. Istnieje wiele sposobów na znalezienie tanich noclegów, zależnie od preferencji i potrzeb podróżującego. 

  • Korzystam wyłącznie z portali rezerwacyjnych, takich jak Booking.com i Airbnb, chociaż ostatnio wygrywa ten pierwszy. Na Airbnb jest chyba trochę taniej, za to często trzeba opłacić nocleg z góry albo zapłacić przynajmniej 50%. Na Bookingu często udaje mi się znaleźć noclegi, za które mogę zapłacić tuż przed przyjazdem, a nawet w trakcie pobytu. Booking to dla mnie przede wszystkim pokoje hotelowe i hostele, chociaż podczas pobytu w Apulii to właśnie przez Booking znalazłam całe mieszkania, w których spędziłam 4 z 5 nocy. Na Airbnb szukać warto pokojów prywatnych “u lokalsów” lub całych mieszkań na wynajem.Nie korzystam nigdy z hosteli. Jako osoba w wieku dojrzałym potrzebuję własnego pokoju, najlepiej jeszcze z prywatną łazienką.
  • Couchsurfing – to społeczność ludzi, którzy oferują swoje sofy lub łóżka za darmo. To idealne rozwiązanie dla osób, które szukają darmowego miejsca do spania i chcą poznać lokalnych mieszkańców. Nigdy nie korzystał z portali, które umożliwiają takie podróżowanie, za to kilka osób zaprosiło mnie do siebie. Byłam tak w Szwecji, w Hiszpanii i w Belgii. Ze wszystkimi osobami, które mnie gościły, utrzymuję przyjazny kontakt. Zawsze zostałam miło ugoszczona i mam nadzieję, że nikomu nie sprawiałam kłopotów.
  • Grupy na Facebooku – istnieją grupy na Facebooku, które poświęcone są tanim noclegom w konkretnych miejscach. Wiele osób pyta o możliwość wynajęcia pokoju u rodaków czy całego mieszkania na urlop lub dłużej.Można wybrać też hotel na mapie Google i zarezerwować pokój przez jego system rezerwacyjny. Możliwe, że da się wtedy negocjować ceny. Ja jakoś wolę korzystać z pośredników, może niepotrzebnie.
  • Opcje w apkach do szukania lotów. Skyscanner, ale też Ryanair zachęcają do rezerwacji hotelu przy okazji kupowania biletów na samolot. Nie korzystałam jeszcze.

 

Jak zarezerwować pokój na Booking i Airbnb?

To serio nie jest trudne.

Po wejściu na stronę wpisujesz miejsce, w którym chcesz zarezerwować pokój, daty pobytu oraz liczbę osób. Możesz też wybrać, czy chcesz osobne mieszkanie, tylko pokój, pokój wspólny. Ja jeszcze dodaję filtry typu: oceny powyżej 6, śniadanie w cenie, do 1 km od centrum, 2 łóżka osobne, jeśli jadę w parze, bezpłatny parking etc. Nie potrzebuję dużo do szczęścia i ogólnie uznaję, że w hotelu głównie śpię, więc poza tym, że ma być komfortowa temperatura i czysto, nie mam wygórowanych oczekiwań. Następnie ustawiam sobie sortowanie od najtańszej do najdroższej oferty. Po przyciśnięciu “szukaj” pojawia się lista dostępnych ofert, które możesz przeglądać. Wybierasz nocleg i rezerwujesz.

Dodatkowo warto porównać ceny noclegu przez przeglądarkę w komputerze (tryb incognito) i w apce. Podobno przez aplikacje częściej są zniżki, np. 50 zł za nocleg mniej.

Zostawiam ten wpis na blogu, bo coraz częściej pytacie mnie: jak, co, gdzie szukać, a tak chyba będzie łatwiej.

Jeśli podobał Ci się wpis, możesz udostępnić go w swoich mediach społecznościowych. 

Dziękuję też z góry za wszystkie kawki. W szczególności jednak serdeczne uściski wysyłam do osób, które ostatnio postawiły mi kawę:

Marleny B., Mai, Czytelnika ze Szczecina, Kamili J., Dominika R., Olgi S. Agnieszki A., Marii D. Grażyny D., Moniki K., Justyny G. i Ani O-S. 

Możecie mieć pewność, że kasę tę bezczelnie przepiję.  

 

Jedna odpowiedź do “Tanie noclegi – jak szukać hotelu w innym kraju?”

  1. PaulinaC pisze:

    Dla mnie wybór noclegu przed każdym wyjazdem jest mega ważny. Już nieraz natrafiłam na miejsca, z których byłam niezadowolona. Teraz już nie oszczędzam na noclegu i jeśli gdzieś wyjeżdżam, to staram się spać w miejscach, które są polecane i dobrze oceniane. Niebawem odwiedzę Mazury – już nie mogę się tego doczekać! Wybór miejsc noclegowych tam jest bardzo duży, jest z czego wybierać. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *