Bosch! Wyniki konkursu eko

I nastała ta wiekopomna chwila, w której ogłosić muszę wyniki konkursu marki Bosch. Przeczytałam wszystkie komentarze i wybrałam zupełnie subiektywnie takie, które najbardziej mi się podobały.

Ze swojej strony mogę dodać, że do niedawna nie zwracałam jakiejś dużej uwagi na swoje własne ekologiczne zachowania. Sprzęt domowy kupowaliśmy energooszczędny głównie, aby chronić własną kieszeń. Podobnie było z wyborem spłuczki do toalety, którą można spuścić tylko trochę wody lub cały zbiornik w zależności od potrzeb. Prysznic w mieszkaniu mieliśmy dlatego, że wanna po prostu by się nie zmieściła, a dzieci kąpały się razem, bo tak było łatwiej.

Sortować śmieci zaczęłam dopiero u rodziców. To u nich od dawna stosowano dwa różne naliczenia za wywóz śmieci: to domostwo, które pozostawia przed domem osobne worki ze szkłem, makulaturą i plastikiem ma niższe rachunki za wywóz śmieci. I gdy wprowadziłam się do rodziców również musiałam nauczyć się sortowania. Teraz mam w swojej kuchni dwa kubełki na śmieci. Jeden jest niebieski na różności, których się nie przetwarza, a drugi jest zielony i tam, także córki, wrzucają plastikowe i szklane butelki po soczkach, podarte książeczki i zarysowane kartki. A potem ja schodzę do piwnicy i wszystko to rozdzielam do odpowiednich worków.

Ponadto mam sprzęt marki Bosch, który oznaczony jest symbolem Green Technology. Zarówno pralka, jak i żelazko są produktami energooszczędnymi, poza tym zostały wyprodukowane z uwzględnieniem surowych kryteriów ekologicznych.

 A oto osoby, które otrzymają nagrody związane z filmem “Tajemnica zielonego królestwa”

Ann   

Uczymy malucha 7 zasad dobrego ekologa:

1.    Papierki, szkło, butelki – są na to 3 kubełki.

2.    Wody nie lejemy, bo naturę szanujemy.

3.    Światło trzeba gasić, by energii nie tracić.

4.    Pierzemy ciuszki z bawełny, gdy koszyk jest już pełny.

5.    Nakrętki też zbieramy i chorych kolegów wspieramy.

6.    Kartki wyrzucamy, gdy już miejsca do rysowania na nich nie mamy.

7.    Dajemy dobry przykład, bo to najlepszy dla innych dzieci wykład.

murba78   

Poprzez proste czynności, które wprowadzamy do swojego codziennego życia, takie jak gaszenie światła po wyjściu z pokoju, wyłączanie sprzętów elektronicznych na noc, wyjmowanie ładowarek z kontaktów po naładowaniu, sprawne korzystanie z lodówki, itp., połączone z nauką, że w ten sposób oszczędzamy energię a przez to również przyrodę, zdrowie i pieniądze, które w ten sposób uzbierane mogą być przeznaczone na większe „kieszonkowe”.

 Mammuna                    

Dzieci najlepiej uczą się przez doświadczanie i obserwację, to naturalne że uczą się obserwując najbliższe otoczenie czyli rodziców/opiekunów. Dając przykład energooszczędności uczymy swoje dzieci jak należy postępować. Dlatego gasimy światło po wyjściu z pomieszczenia, zakręcamy wodę przy szczotkowaniu zębów lub namydlaniu dłoni ( wiem jaka to oszczędność bo jesteśmy wielodzietni). Korzystamy z pogody i często przebywamy na powietrzu by komputery i telewizja nie kusiły. Zbieramy nakrętki dla akcji charytatywnej, a z plastikowych butelek, rolek po papierze i ze starych gazet robimy twórczo – recyclingowe spotkania.

Mika   

Można poprzez własny przykład nauczyć sortowania, wyłączania światła etc. lecz czy dziecko będzie wiedziało po co to robi ? Proponuję zacząć naukę od podstaw, od pokazania natury takiej jaka jest. Mleko od krowy (a nie z marketu), ryba pływa w wodzie a las pięknie pachnie. Gdy zacznie cenić środowisko naturalne łatwiej zrozumie jak ważne są drobne domowe nawyki.

ppaskuda       

Jak nauczyć energooszczędności i w ogóle bycia eko? Proste – samemu dając przykład, zresztą moje dzieciaki same siebie nawzajem pilnują i przy okazji rodziców i mają wielką uciechę jak kogoś przyłapią na niezgaszeniu światła itp. Taki delikwent musi potem wysłuchać odpowiednio długiego wykładu o byciu eko i oszczędzaniu 🙂 Wiedzą gdzie wyrzucać kartony, butelki plastikowe, a gdzie szkło – mamy pojemniki do segregacji śmieci. Poza tym ostatnio podsłuchałam rozmowę dzieci w łazience: starsza siostra mówi do młodszego brata „sikaj, sikaj na mój papierek i wodę spuścimy razem to będzie oszczędniej” Padłam ze śmiechu po drugiej stronie drzwi 😀 Jak widać dzieci same się pilnują i mają własne pomysły na oszczędzanie 🙂

Proszę powyższe osoby o dane adresowe na maila:

Gratuluję!

 

6 odpowiedzi na “Bosch! Wyniki konkursu eko”

 1. Ann pisze:

  Dziękuję bardzo 🙂

 2. ppaskuda pisze:

  Bardzo dziękuję! 😀

 3. Mammuna pisze:

  Dziękuję. Bardzo się cieszę, moje 4 potworki też się ucieszą jak dojdzie przesyłka. Gratuluję pozostałym laureatom!

 4. lidzia007 pisze:

  Nadrobilam! Całego bloga nadrobilam :d świetne masz córy i Ty jesteś świetna 🙂 Dzieci jeszcze nie mam i póki co nie planujemy, ale Twojego bloga będę czytać regularnie, bo nadrabianie strasznie niewygodne w tym szablonie, no i co by się pośmiać trochę. Lubie Twój humor ;). Pozdrawiam.

 5. Mika pisze:

  o rajciu, dopiero zobaczyłam wyniki i nie ukrywam wielkiego wow 🙂 miło mi bardzo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *