Cyberdziecko

Czy pamiętacie, kiedy pierwszy raz Internet pomógł Wam w nauce?

Byłam już na studiach magisterskich i dopiero wtedy miałam stałe łącze i mogłam korzystać z zasobów internetowych przy pisaniu esejów. Wtedy też od pani doktor dowiedziałam się, że nie powinno się cytować Wikipedii…

Córka Pierwsza opanowała świetnie wyszukiwanie informacji. Tak świetnie, że siedząc w gronie rodzinnym poprosiłam, by nikt nie wypowiadał słowa „orgazm”*, bo ona sobie sprawdzi w Google i jej kompletnie zryje beret (przy okazji – jaką apkę na Androida polecacie, żeby mnie takie rzeczy nie martwiły?).  Ostatnio jednak CP się zapomniała i po info przyszła do mnie:

 • Mamo, muszę zrobić album „zwierzęta mieszkające nad rzeką” – powiedziała. – Znasz takie?
 • Hindusi…
 • Co???
 • Hindusi… – no jakoś mi się skojarzyło, że oni wiecznie nad rzeką Ganges, a człowiek to też zwierzę. Każdy człowiek, więc nikogo nie chciałam obrażać.
 • Nie znam – powiedziała Córka Pierwsza.
 • To wpisz w Google „jakie zwierzęta mieszkają nad rzeką” i już.

Jak kazałam, tak zrobiła. Potem z dziadkiem wyszukała zdjęcia zwierząt nadrzecznych i zaczęła wyklejać album i wypisywać wiadomości o poszczególnych zwierzakach:

 • Znalazłam w Internecie encyklopedię przyrody i część wiadomości przepisuję – pochwaliła się.

O kopiowaniu bez podawania źródeł pogadam z nią kiedy indziej.  Później poszła bawić się na podwórko, ale tylko na chwilę.

 • Idziesz do domu? – spytała Córka Druga.
 • Tak, mam album do robienia, a na podwórku nie ma WiFi przecież.

I tym sposobem ośmiolatka wie, że „Home Is Where The WiFI Connects Automatically”.

*To była rozmowa na temat filmu „Kiedy Harry poznał Sally” i o tym, jak Meg Ryan zamawiała kanapki, ale oddzielnie.

9 odpowiedzi na “Cyberdziecko”

 1. myslalam ze jednak wklei tego Hindusa do albumu. albo choc krowe.

 2. A ja ostatnio z kuchni slysze: „OK Google, what’s five plus eight?” Mowie jej Google juz matematyke umie, a ty masz robic zadanie domowe sama, zebys tez umiala, a ona: „wiem, ale tak jest szybciej” ?

 3. Iza Gu pisze:

  Mam roczne dziecko, które ma teraz fazę na drapanie wszystkich i wszystkiego…na imprezie rodzinnej chciałam cioci pokazać jakieś zdjęcie, synka na rękach miałam, odpaliłam album i się zagadałam, patrzę z ciocią, a mój synek przewija zdjęcia, paluszkiem, delikatnie….

 4. Wi-Fi to słowo klucz u nastolatków ????

 5. Dlaczego zryje beret? Niech się dziecko uczy 😉
  Jak moje dzieci robiły jakiś album, to kazałam im pisać ręcznie (żeby coś zapamiętały i ćwiczyły rękę) i były rozczarowane, bo koleżanka, która wszystko wszystko skopiowała z internetu i wydrukowała dostałą lepszą ocenę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *